Daj mi swoją krew!

Szczególnie na święta. Bo warto…

Krwiodawstwo jest czymś bardzo szeroko promowanym i ostatnio zdobywającym coraz większa popularność. To dobrze, bo idea krwiodawstwa jest czymś niesamowitym, co może uratować ludzkie życie. No i to takie proste…

Co to ta krew?

Pamiętacie tę bajkę, w której krew wyglądała jak ludziki spacerujące po korytarzu? O takie właśnie…

Cóż, bajka nie mogła mieć więcej racji.

5645665364_0e5a8e23bd_o

W skład krwi wchodzą składniki komórkowe (ludziki) i osocze (płyn). Poza tym są w niej również inne składniki, głównie te transportowane do odpowiednich miejsc w organizmie.

Po co nam krew?

No cóż, są tam takie ludziki (czerwone krwinki, białe krwinki i płytki krwi), które odpowiadają generalnie za to, że żyjemy. Erytrocyty przenoszą tlen z płuc do tkanek, leukocyty biorą udział w funkcjach obronnych organizmu i zapobiegają krzepnięciu krwi, a trombocyty biorą udział w hamowaniu krwawienia.

876f8e0336959d62337605578fdd4690

Komu pomagamy?

Potrzebującym. Organizm człowieka potrafi sobie poradzić z utratą niewielkiej ilości krwi, więc pomocy potrzebują szczególnie ofiary różnych wypadków, osoby które doświadczyły masywnego krwotoku oraz te podczas zabiegów chirurgicznych. Pamiętać należy o tym, że pewnego dnia to my lub nasi bliscy możemy być tymi własnie potrzebującymi.

Krew (a właściwie osocze), która nie zostanie przekazana bezpośrednio do pacjentów, trafia do produkcji leków, których nie da się wytworzyć z żadnych innych składników, np. leki leczące niedokrwistość, niedobory składników krzepnięcia, genetyczne skazy krwotoczne.

heart
prawdziwe, „żywe” serce, czekające na przeszczep!

Jak zostać dawcą?

To proste! Należy mieć ukończone 18 lat i udać się z dokumentem tożsamości do RCKiK lub do do jednego z oddziałów terenowych RCKiK. Tam wypełnia się kwestionariusz i udaje na szybkie badanie krwi. Ono oraz wywiad lekarski decydują o tym czy nadajemy się na dawcę. Po zakwalifikowani jako dawca należy uzupełnić płyny i oddać krew. Po tym zabiegu dostajemy chwilę na regenerację sił oraz posiłek regeneracyjny – 8 tabliczek czekolady!

Szczegółowe informacje dotyczące procedury oddania krwi.

A może szpik?

Warto również rozważyć kwestię zostania dawcą szpiku, czyli głównego narządu krwiotwórczego. Szpik potrzebny jest szczególnie do leczenia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Przetoczone dożylnie (tak jak krew) komórki dawcy zasiedlają miejsca po szpiku biorcy i namnażają się tworząc nową krew. Szpik, podobnie jak krew podlega ciągłej regeneracji, więc oddając szpik dawca nic nie traci. Ponadto z bazy dawców szpiku zawsze można się wycofać.

Szczegółowe informacje dotyczące szpiku i procedury zostania dawcą.

card
kliknij w zdjęcie, a dowiesz się czegoś ważnego!!!

 

Jeśli podoba Ci się w naszym pastelovvym świecie polub nasz fanpage, aby być na bieżąco!

alicjadominika

Reklamy

2 myśli w temacie “Daj mi swoją krew!

  1. Piotr_Cham pisze:

    Fajny temat poruszony, ale przymało info o innych przywilejach z oddawania krwi. Wywiad z jakimś krwiodawca (chociażby chamem) mógłby pomóc 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s