Dlaczego warto czytać książki?

Nie od dziś wiadomo, że warto czytać książki. Są one dla nas źródłem wiedzy, inspiracji i rozrywki. Poszerzają nasze słownictwo i budują w nas pozytywne nawcayki językowe. Pozwalają poznać kulturę lat poprzednich i teraźniejszych. Pokazują zmiany zachodzące w społeczeństwie na przestrzeni lat. A przynajmniej tak słyszałam…

No bo jak to jest naprawdę?

Dorośli – rodzice, nauczyciele – już w naszych najwcześniejszych latach życia starają się przekonywać nas do czytania książek. Opowiadają tylko o tym, jakie to one są niesamowicie przydatne w życiu, że warto, ba!, trzeba je czytać. Bo tak. No właśnie…

Dlatego chcę przedstawić Wam kilka moich powodów (innych niż bo tak), które sprawiają, że książki są warte uwagi.

Nigdzie nie przeżyjesz tyle, co w książce.

Książka to jedyna w swoim rodzaju maszyna, która bez wyciągania Cię z domu, jest w stanie zabrać Cię w każde możliwe miejsce na Ziemi (i poza nią) oraz w każdym możliwy czas. Co więcej! Możesz zobaczyć to samo miejsce lub czas z wielu różnych perspektyw – no bo na przykład jak wiele wizji przyszłości można znaleźć w książkach? Ale to nie koniec! Książka może również sprawić, że staniesz się uczestnikiem wydarzeń, których nigdy nie mógłbyś doświadczyć w prawdziwym życiu. Niesamowite, prawda? A może to…

Magia!

Bo przecież również jej możemy doświadczyć w książkach, chociaż chyba wszyscy wiemy, że tak naprawdę nie istnieje (szkoda). Lecz nie tylko o magię chodzi, możemy poznać planety i krainy wymyślone przez autorów, bohaterów, którzy tak naprawdę nigdy nie istnieli, różnego rodzaju stwory jak smoki czy dinozaury (które w sumie istniały, ale nie dane nam było ich poznać), wampiry czy wilkołaki. Możemy dowiedzieć się jak to jest żyć tysiąc lat i jak to jest zmieniać się co jakiś czas w zwierzę!

Możemy zostać kim chcemy.

Książki dają nam możliwość wcielenia się w mordercę, osobę zakochaną, mieszkającą na innej planecie czy posiadającą magiczne zdolności. No proszę Was, kto nie chciałby, chociaż przez chwilę stać się kimś innym i móc coś wyczarować, napić się krwi, polatać… Każdy z nas ma jakieś marzenie, którego nie da się spełnić w rzeczywistości. Książki dają nam możliwość spełnienia ich w świecie wykreowanym przez autora!

Poszerzają nasze horyzonty.

Książki sprawiają, że stajemy się o wiele bardziej tolerancyjni. Poznajemy różne osobowości, różne punkty widzenia. Poznajemy różne powody i cele działania ludzi. Różne kultury i działanie niektórych społeczności, które znacznie różnią się od nas. Dzięki temu o wiele lepiej rozumiemy pewne rzeczy, rozumiemy niektóre działania ludzi, które często uznalibyśmy za wielką zbrodnię czy zdradę. Nie traktujemy innych z góry i nie oceniamy ich nie znając ich przeszłości czy celów działania. Książki pełnią w tym przypadku funkcję edukacyjną dla społeczeństwa.

Czynią z nas lepszych pisarzy.

Tutaj akurat zgadzam się z wpajanym nam argumentem dorosłych – książki poszerzają nasze słownictwo i budują w nas pozytywne nawyki językowe. Znaczy to mniej więcej tyle, że czytając dobre książki, podświadomie uczymy się słownictwa, ortografii, interpunkcji, odpowiedniej składni i stylistyki, dlatego osobom, które dużo czytają pisanie wypracowań przychodzi o wiele łatwiej. Ponadto! Im więcej czytamy, tym łatwiej jest nam przywoływać przykłady historii czy bohaterów w wypracowaniach. Mimo to czytania lektur nie lubię, w linku dowiecie się dlaczego.

Jeśli podoba Ci się w naszym pastelovvym świecie polub nasz fanpage, aby być na bieżąco!

alicjadominika

Reklamy

2 myśli w temacie “Dlaczego warto czytać książki?

  1. Muriel Meg pisze:

    Z dorosłymi jest taki problem że od małego kuszą nas zamiłowaniem do książek a na czytaniu nam bajek kończą, zwykle brakuje im czasu żeby dać przykład poświęcania go na dobrą literaturę 😀 na swoje szczęście sama pałam do czytania i faktycznie ma to naprawdę duuuużoooo zalet :3 (a rozprawek nadal nie piszę w przeciwieństwie do prozy)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s