Czego tak naprawdę uczy szkoła?

https://www.flickr.com/photos/mars_p/4257968097/in/photolist-7ugcz4-8x1cP7-72mZFJ-8e1Pdt-7yjF19-7WZ5ua-7Ee6hi-6RzxLm-6YZUWw-dKjNV1-8HiPTc-7JWKXg-7kbYmD-7dobVW-p5HRD-6UaHyi-8cgG6f-3HVnc-6TB3Lh-72hXSg-7wXkhY-uA6Ltn-8EKcjk-6uGrui-7yQQ3L-7BnvCa-zTFfW-7tL7tJ-77KW8j-8M7YHE-8xe1uc-7u8t6P-Snqu-89unRT-6GrAFm-6Pmm5H-7jHTYB-7BSg1m-6NqZXc-7Vynhy-77UjxD-7ouoof-bXDBB7-8BFZ9K-7D9Eyf-8GmWUy-71h5ks-5dJvAF-8aE4iy-73Nyyw

Większość z nas uczy się tylko po to, aby zaliczyć wszystkie potrzebne przedmioty i egzaminy. Czy tak właśnie powinna wyglądać edukacja? Wszyscy wiemy, że szkoła uczy niewielu rzeczy przydatnych w codziennym życiu, a wręcz olewa te niezbędne do normalnego funkcjonowanie w otaczającym nas świecie. Czego więc tak naprawdę nas uczy?

Cwaniactwa, kombinowania, oszukiwania – nie chce Ci się pisać wypracowania? Ściągnij je z internetu, przecież nikt się nie połapie. Nie masz ochoty robić pracy domowej? To nic, przepisz od kolegi przed lekcją. Nie nauczyłeś się na sprawdzian? Ściąga wszystko załatwi. Skoro istnieje na to wszystko społeczne przyzwolenie, to dlaczego by z takich metod nie korzystać? To nie tylko błąd szkół, ale również uczniów, którym nie zależy na faktycznej nauce tylko na jak największej ilości wolnego czasu. Ale jest to jak najbardziej zrozumiałe, no bo komu się chce siedzieć 8 godzin w szkole, odrabiać lekcje ze wszystkich przedmiotów kolejne 2 i jeszcze 2 uczyć się na sprawdziany, kartkówki i odpowiedzi. Nie mówiąc już o czytaniu lektur, uczeniu się na olimpiady czy konkursy i robieniu projektów edukacyjnych. Szkoła jest mocno przytłaczająca i pochłania tak dużo czasu, że czasem chcemy pójść na skróty i zaoszczędzić chwilę. Szkoda, że źle się to potem odbija na naszym dorosłym życiu.

Podporządkowywania się – co z tego, że Twoje poglądy są inne, co z tego, że ten wiersz interpretujesz inaczej, co z tego, że wierzysz w co innego, nauczyciele zwykle pokażą Ci, jak bardzo się mylisz, i że jedyne słuszne zdanie, to ich zdanie (lub to zawarte w podstawie programowej). Oczywiście nie tak powinno być. Nauczyciele ograniczają naszą kreatywność. Mówią nam co mamy robić, ale nie mówią nam dlaczego. Przykładowo, w takiej podstawówce, nauczycielka zmusi Jasia do przeproszenia Grzesia, i Jaś posłusznie przeprosi. Tylko co z tego, skoro Jaś nadal nie wie czemu ma przepraszać i dlaczego pani nauczycielka uważa to za jedyne słuszne wyjście z sytuacji. Poprzez wpajanie nam takich, powszechnie uznawanych za słuszne, opinii i zachowań, gwałci się nasze prawo do indywidualizmu i wychowuje na jednostki posłuszne jednemu określonemu systemowi.

Matematyki, Historii, Geografii – tego też uczy nas szkoła, w jakimś stopniu na pewno. I oczywiście ma to sens – rozwijamy w ten sposób nasze ogólne umiejętności – pamięć, logiczne myślenie… Sęk w tym, że jest to za mało. Przeciętny uczeń nie wie jak wypełnić PIT, założyć firmę, napisać dobre CV czy nawet jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej. O składaniu do urzędu wniosków już nie wspominając. Krótko mówiąc: szkoła nie uczy nas życia, w podstawie programowej jest za dużo wiedzy, a za mało praktycznych umiejętności.


Szkoła nie uczy też tak ważnych rzeczy jak bycie w życiu szczęśliwym i zdrowym, nie pokazuje jak dobierać priorytety i wartości, jak być odpowiedzialnym i podejmować rozsądne decyzje. To podstawowy błąd pojawiający się w naszej edukacji. Nie wiemy, co robić, aby osiągnąć szczęście, bo nikt nas tego nigdy nie nauczył. Żyjemy w powszechnym przekonaniu, że do szczęścia wystarczą nam studia, dobra praca i małżeństwo, ale czy rzeczywiście tylko o to chodzi?

Co wy sądzicie o naszym systemie edukacji? Czego w nim brakuje, a co jest tu zbędne?

Jeśli podoba Ci się w naszym pastelovvym świecie polub nasz fanpage, aby być na bieżąco!

alicjadominika

Reklamy

4 myśli w temacie “Czego tak naprawdę uczy szkoła?

 1. Anasty pisze:

  Nie dokona się zgadzam. W późniejszym etapie edukacji są lekcja jak założyć firmę i nawet się pisze samodzielne cv. Nie wiem jak Twoja szkoła ale w mojej rok temu to robiliśmy.

  Zajrzysz do mnie? Będzie mi bardzo miło jeśli to zrobisz 😊.
  anasty23.blogspot.com

  Polubienie

  1. pastelovve pisze:

   Masz racje, są takie lekcje. Na temat CV miałam jedną lekcję, na której mnie w dodatku nie było.. Więc nadal niezbyt wiem jak dobre CV powinno wyglądać. Jedna lekcja na ten temat to według mnie trochę za mało. Zakładanie firmy? To też było, prawda. Tu akurat nie mam się czego czepiać – byłam na tej lekcji i wiem jak wygląda ten proces. Pytanie tylko czy każdy uczeń to wie? Zresztą to są tylko przykłady – jest mnóstwo innych rzeczy których nie wiemy, a które wypadałoby wiedzieć wkraczając w dorosłe życie.

   Polubienie

 2. Muriel Meg pisze:

  nie chodzi tylko o praktykę i wiedzę niezbędną w dorosłym życiu ( z resztą również rodzice będą uczyć nas na tym etapie)
  myślę że największym błędem jest sam „system” nauczania, podejście jak i nauczyciele sami w sobie.. w szkole jest dużo bł ędów etc etc
  uczenie się na egzaminy, w tym jednym celu by nie dostać lufy (co i tak jest nieuniknione) a nie po to by ta „wiedza” została.. co się będę rozpisywać? Moja mama nie pamięta już ani gatunków i cech liryki, epiki czy dramatu nie mówiąc już o pomocy z zadaniami na ułamkach, ot co! za 15 lat nikt sobie tego nie przypomni.
  no i ten proces PODPORZĄDKOWYWANIA, „nauczyciel zawsze ma racje” o.o
  a lekcja „przedsiębiorczości”? zaczęłam ją w tym roku i szczerze spodziewałam się czegoś dobrego a tutaj 3 lekcje dyskusji o sobie i własnym charakterze :c

  Polubienie

  1. pastelovve pisze:

   No i właśnie o to chodzi! Uczymy się rzeczy, których kilka lat później już nie pamiętamy, a więc po co nam ta wiedza? Ogranicza się naszą indywidualność, a lekcje przedsiębiorczości to w większości śmiech na sali. A więc z tym systemem jest coś jednak nie tak. 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s